Vzhledem k výskytu epidemie psincového kašle v minulém roce, lze i v tom letošním předpokládat vypuknutí tohoto infekčního onemocnění.
Proto je nyní, v čase blížících se svodů a psích soutěží, nejvhodnější doba pro vakcinaci proti této infekci.
Psincový kašel = infekční laryngotracheitida, je každé akutní infekční onemocnění psů, které postihuje hrtan, průdušnici a průdušky.
Je způsobeno několika typy původců. Z virových etiologických agens se na infekci podílí virus parainfluenzi psů typu 2 a psí adenovirus typu 2. Po infekci těmito viry dochází k rozsáhlému poškození sliznice dýchacího aparátu, které umožní osídlení této sliznice bakteriemi.
Nejčastěji jsou to Bordetella bronchiseptica, dále pak bakterie z rodů Pseudomonas, Klebsiella, Pasteurela a Streptococus.
Onemocnění může probíhat jako krátkodobá akutní infekce za příznaků kašle nebo jako těžká životohrožující bronchopneumonie. Nekomplikovaný průběh infekce trvá obvykle 5-14 dní a je provázen suchým kašlem s expektorací hlenu, někdy také s dávením. Tento stav je majitelem často mylně popisován jako zvracení. Těžké formy onemocnění bývají provázené horečkou, apatií, vlhkým kašlem, případně ztíženým dýcháním.
Pro prevenci rozvoje infekce je na trhu dostupná živá vakcína pro intranasální aplikaci. Po použití této vakcíny se protektivní imunitní odpověď vyvíjí už po 3 dnech po vakcinaci. Cílem této vakcinace je omezit kolonizaci sliznice dýchacího aparátu mikroorganismy a zabránit rozvoji klinických příznaků.

V případě potíží doporučujeme vakcinaci!!!