Porod, který je přirozeným zakončením gravidity vaší fenečky, lze bezesporu považovat za její nejnáročnější část.

Každý majitel by si měl uvědomit, že i když je porod věcí přirozenou, je více než dobré se na něj předem připravit, a to jak teoreticky, tak i prakticky.
Stejně jako se různí přání budoucích lidských maminek na asistenci otce u porodu, bude na vaší bezprostřední blízkost pohlížet i vaše fenečka. Existují dva odlišné postoje. Některé fenečky rodí raději samy někde v ústraní bez přítomnosti svého majitele, jiné vyžadují jeho bezprostřední přítomnost.
Jestliže víte, že je vaše fenečka na vás fixovaná, je pravděpodobné, že bude stát o vaši blízkost. Věřte, že váš klidný a přívětivý hlas, pohlazení a přítomnost jí určitě porod ulehčí, a v případě, že dojde ke komplikacím tu bude někdo, kdo jí pomůže.
Patří-li vaše fenečka k těm, které raději rodí bez asistence svého majitele, buďte pro všechny případy někde na blízku, abyste jí byli schopni poskytnout pomoc.

Po potvrzené březosti, kterou je možné s určitostí potvrdit 25. den po posledním nakrytí, je dobré si vzít do ruky kalendář a k datu posledního krytí připočítat 63 dnů, což je průměrná doba březosti.
Samozřejmě že vaše fenečka může začít rodit o něco dříve či později. Vždy by to však mělo být v rozmezí mezi 58. dnem březosti, kdy je možné již štěňátka odchovat, a 68. dnem, kdy by mělo dojít k porodu. Po tomto termínu byste již měli navštívit svého veterinárního lékaře, který ji vyšetří a určí další postup.

Již v době březosti je velmi vhodné postupně přecházet na krmivo určené štěňatům, březím a kojícím fenám. Podávání dalších vitamínů a kalcia není nutné ani žádoucí.

Ještě než se budeme věnovat samotnému porodu, je důležité připomenout majitelům, že součástí přípravy na samotný porod je i příprava místa pro porod a následnou péči o štěňátka. K tomuto účelu je důležité vybrat vhodné místo, kde bude mít vaše fenečka klid a teplo, ale zároveň takové místo, kde ji budete moci kontrolovat či jí a štěňátkům poskytnout potřebnou pomoc. Pro větší plemena doporučuji připravit nejlépe dřevěnou bednu s podélnými lištami, z níž může fena pohodlně vylézt, ale štěňata nikoli. Pro malá plemena je možné použít textilní pelíšek.
Na dno bedny či pelíšku položte nejlépe vyprané a vyžehlené prostěradlo, na které ještě položte jednorázovou podložku, kterou zakoupíte u svého veterináře, či jednorázovou dětskou přebalovací podložku. Tato vám umožní udržet čistotu velmi komfortně, a to nejen během porodu, ale i při odchovu štěňátek.
Pelíšek by neměl být umístěn u okna ani v jeho bezprostřední blízkosti, protože zde by se vám štěňátka mohla snadno nachladit, či by mohla mít problém s přímými slunečními paprsky.

A nyní již několik základních informací k samotnému porodu.

Určení přesného termínu porodu, tedy dne a hodiny, je stejně jako u lidí velmi obtížné. Štěňátka si sama řeknou, kdy budou chtít na svět.
Změny v chování, které by ukazovaly na blížící se porod, nejsou často spolehlivé. Některé fenečky se před blížícím se porodem začnou schovávat, vyhledávat klidné a tmavé místo, jsou neklidné. Mnoho z nich se již nechce venčit či odmítá potravu, avšak některé se chovají naprosto klidně a přirozeně. Za jednoznačného ukazatele blížícího se porodu lze považovat zvětšení mléčné žlázy.
Ke spolehlivějšímu určení termínu porodu proto doporučuji začít 14 dní před plánovaným porodem s pravidelným měřením tělesné teploty vaší fenečky, které by mělo probíhat přesně po dvanácti hodinách. Teplotu je vhodné měřit digitální rychloběžkou, kterou zasunete zvířeti do řitního otvoru a jemně vytočíte do boku, na stěnu střeva. Normální tělesná teplota je velmi individuální, ale měla by se pohybovat mezi 38 a 39 stupni. Pravidelným měřením zjistíte normální teplotu vaší fenečky a při jejím snížení o jeden až dva stupně(pod hranici 37 stupňů), ke kterému dochází asi 36 hodin před porodem, můžete očekávat porod. V této době je vhodné kontaktovat vašeho veterinárního lékaře a oznámit mu, že v nejbližší době patrně začne vaše fenečka rodit, a požádat ho, aby byl, pokud je to možné, dostupný na telefonu.
Asi 6 až 12 hodin před porodem se snížená teplota vrátí do normálu. Tato změna by pro majitele měla být signálem, že se již porod nezadržitelně blíží.

Porod samotný většina fenek zvládne sama, avšak pro případ, že by se toto nedařilo, měli byste to být právě vy, kdo jí poskytne nejen psychickou, ale i aktivní pomoc.

Asi 3 až 10 deset hodin před porodem prvního štěňátka dochází ke zvětšení vulvy a k vylučování hlenu, tzv. hlenové zátky, která má barvu aspiku. V této době začíná být fenečka neklidná.
Těsně před vlastním porodem dochází k odtoku 1 až 2 dcl plodové vody, která má lehce nažloutlou barvu. Po jejím odchodu by do jedné až dvou hodin mělo dojít k narození prvního miminka. V některých případech můžete v pochvě vidět tenký obal, který v žádném případě nesmíte protrhnout!
Výše popsané symptomy jsou naprosto v pořádku. Jestliže se však před porodem prvního štěněte objeví výtok zelené barvy a nedojde do několika minut k porodu štěněte, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.
Budete-li mít v průběhu porodu jakékoli pochybnosti, raději ihned volejte svému veterinárnímu lékaři, který vám jistě poskytne pomoc. Pamatujte na to, že v tomto případě je lepší raději dvakrát zbytečně volat, než jednou přijít pozdě.

Po vypuzení štěňátka dochází ke zklidnění fenečky. Poté můžete očekávat narození dalšího štěňátka. Někdy se může stát, že si další štěňátko „dá na čas“. V případě, že je vaše fenečka klidná, pečlivě se stará o své štěňátko a především netlačí, je pravděpodobné, že nabírá síly na porod dalšího plodu. Může se vám dokonce stát, že fenečka bude chtít vyvenčit či nakrmit. Tento odpočinek může trvat poměrně dlouho, ale neměl by přesáhnout dvě hodiny. Avšak jak je již uvedeno výše, fena nesmí tlačit.
Pokud je však neklidná a stále tlačí, ale k vypuzení dalšího štěňátka nedochází, je nezbytná okamžitá konzultace s veterinárním lékařem.

Štěňátka se rodí nejčastěji hlavičkou napřed, ale i porod zadečkem napřed není výjimečný. Novorozenec je často ještě v obalu. Fenečka většinou sama obal přetrhne, štěňátko olíže a sama rovněž překousne pupeční šňůru. Není však na závadu, když jí s tímto pomůžete. Na roztržení není třeba použít větší sílu, stačí jej přetrhnout pouhým nehtem a štěně jemně vytáhnout. Pozor štěně je po vytažení z obalu hodně kluzké, a proto je vhodné užít na jeho přidržení nejlépe vypranou a vyžehlenou dětskou plenu či jednorázovou papírovou utěrku. Štěně držíme tak, že v dlani držíme tělíčko a prsty jemně přidržujeme hlavičku. Po vyjmutí z obalu mezi prsty promneme pupeční šňůru a nehty ji oddělíme asi 10 cm od pupečníku.

Každé štěňátko je po vyjmutí z obalu nutné ihned očistit a tlamičku zbavit nečistot, nejlépe vatovou tyčinkou. Poté štěně uchopte do ruky, ukazováčkem mu přidržte hlavičku v zátylku a rychlým obloukem k zemi zbavte dýchací cesty plodové vody. Následně si ho položte na osušku do boční polohy a masírujte mu kůži v zátylku a na hřbetu krku. Tímto začne štěně hlouběji dýchat a hlasitě kníkat, zkrátka všem kolem oznamovat, že „se má k životu“. K celkovému očištění je vhodné použít jednorázové utěrky, které pak jednoduše vyhodíte, či suchou, vypranou a vyžehlenou dětskou plenu, kterou štěně zlehka otřete. Teprve pak se vraťte k ošetření pupečního pahýlu, který vydesinfikujte Betadinkou a podvažte nejlépe zubní nití asi 2 cm od tělíčka. V případě, že ji nemáte, postačí užít obyčejnou režnou nit. Zbytek pupečního provazu odstřihněte.
Celá tato procedura by měla proběhnout co nejrychleji.

Takto zaopatřené štěňátko dejte matce olízat. Velmi často se stává, že se fenečka není ihned po porodu schopná starat o svá miminka. Pokud se tak stane, není třeba se příliš znepokojovat, ale spíše se na tuto variantu předem připravit.
Pro tento případ mějte předem nachystaný zvláštní pelíšek či koš určený pouze štěňátkům, který opatřete termoforem s teplou vodou nebo obyčejnou PET lahví naplněnou teplou vodou a obalenou ručníkem. Tyto prostředky mají nahradit teplo matky, protože novorozená štěňátka nejsou schopna se sama zahřívat, a tak rychle dochází k jejich podchlazení. Důležité však je, aby štěňata neležela přímo na termoforu či lahvi.
Štěňátka ještě lehce přikryjte ručníkem. Tímto jim vytvoříte vhodné mikroklima.

Štěňátka však nesmíte od matky úplně odstavit. Postupně se je pokoušejte k matce přikládat tak, aby mohla sát mlezivo. V případě, že by matka neměla mléko je nutné štěňátka krmit sušeným mlékem. S jeho výběrem se obraťte na svého veterinárního lékaře, který vám jistě rád poradí.
S vypuzením štěněte obvykle dochází i k vypuzení placenty. V některých případech se stává, že štěně vyjde ven a placenta zůstane uvnitř matky. Při vypuzení dalšího štěněte pak dochází k vypuzení několika placent najednou.
Někdy se dokonce stane, že při porodu nedojde k vypuzení všech placent. Pokud se tak stane, zachovejte klid a při poporodní kontrole na tuto skutečnost upozorněte veterinárního lékaře.

V žádném případě nedoporučuji, aby fena placentu pozřela, protože by u ní mohlo dojít k zažívacím potížím.

Po ukončení porodu fenečku pochvalte, vyvenčete ji a nabídněte jí vodu a potravu.

Každý porod i ten bez komplikací by však neměl trvat déle než 24 hodin. Po ukončeném porodu doporučuji návštěvu veterinárního lékaře, který fenečku pomocí pohmatu a sonografu zkontroluje, čímž minimalizuje možnost poporodních komplikací. Dále zkontroluje štěňátka a doporučí následnou péči, poradí s výživou během kojení, doporučí vitamíny a aplikaci kalcia.
Pamatujte, že poporodní kontrola by měla proběhnout co nejdříve po ukončení porodu.

Na závěr ještě několik praktických rad.

K porodu mějte nachystáno několik následujících věcí:
– připravenou bednu či pelíšek na porod,
– několik předem vypraných a vyžehlených dětských plen,
– zubní či obyčejnou režnou nit,
– nůžky (pro jistotu, pokud by se vám nedařilo přetrhnout pupeční šňůru),
– desinfekci Betadine,
– pokud nemáte v pelíšku připravenou zahřívací dečku, připravte si termofor s teplou vodou či PET láhev s teplou vodou obalenou ručníkem,
– vytištěné výše uvedené rady tak, abyste v případě pochybností do nich mohli kdykoliv nahlédnout,
– telefonní číslo na svého veterinárního lékaře a pro jistotu i doklady a klíče od auta.