Každý majitel pejska se snaží svému kamarádovi dát to nejlepší, avšak mnoho z nich si často neuvědomuje, že mimo očkování či pravidelného odčervování patří k základní preventivní péči o jeho psího kamaráda také denní zubní hygiena.

Mezi 8. a 12. týdnem stáří štěňátka je ideální doba pro začátek domácí péče o jeho ústní hygienu.

Pokud je váš pejsek již starší, je stejně jako u lidí nezbytné zajít s ním na preventivní zubní prohlídku k veterinárnímu lékaři. Možná se vám to bude zdát zbytečné, ale veterinární lékař by měl pejska nejprve prohlédnout, protože pokud jeho chrup již pokrývá vrstva zubního kamene, je nutné nejprve tento odstranit.

Tohoto zákroku se není třeba se obávat, protože se jedná o celkem standardní ošetření chrupu, při němž je vrstva zubního kamene šetrně odstraněna, a to jak se zubů, tak i z pod dásní.

Po odstranění zubního kamene je důležitá následná každodenní péče o chrup vašeho pejska, přičemž za nejefektivnější lze považovat pravidelné čištění zubů, kterým se odstraňuje zubní plak a zbytky potravy.

K čištění zubů používáme výhradně zubní pasty pro psy, které mohou mít různé příchutě a které se především nemusí vyplachovat. Zubní pasty určené lidem nelze doporučit, a to s ohledem na jejich složení, které dráždí zvířecí žaludek. Vašemu pejskovi totiž jen těžko zabráníte, aby pastu polykal.

Na naší klinice nabízíme enzymatické zubní pasty, které nejen odstraňují zubní plak a zbytky potravy, ale pomocí enzymů rovněž zabraňují dalšímu množení bakterií.

K čištění je rovněž vhodné používat speciální zubní kartáček určený právě k péči o chrup vašeho pejska. Na trhu je poměrně široký výběr. V zásadě však vybíráme ze dvou druhů, a to klasických kartáčků, které jsou podobné těm lidským, a pak i kartáčky, které se navlékají na prst. S výběrem vhodného kartáčku vám rovněž poradí veterinární lékař.

Jak tedy začít s ústní hygienou u vašeho pejska?

Především je dobré vědět, že tak jako malé dítě si i váš pejsek musí na čištění zubů zvyknout. Z tohoto důvodu doporučuji postupovat následujícím způsobem.

Stejně jako pro všechny tyto aktivity je důležité najít vhodný čas, kdy je váš pejsek i vy v klidu. První dny si s ním hrajte hru, kdy jej budete držet a po dobu jedné až dvou minut prsty jemně masírovat vnější strany jeho tlamy. Postupně, jak si bude na tuto aktivitu zvykat, přistupte k ochutnání pasty nejlépe tak, že si ji nanesete na prst. Tohoto momentu se nebojte, protože zubní pasty určené zvířatům jsou pro pejsky velmi lákavé a chuťově příjemné. Poté přejděte k nanesení malého množství pasty na kartáček. Nadzdvihněte horní pysk pejska a jemně přiložte kartáček na jeden z horních zubů. Pomocí pomalých krouživých pohybů tento zub vyčistěte. Každé další čištění pak postupně zvyšujte počet čištěných zubů tak, až se vám podaří obsáhnout všechny. Čištění by jste pak měli věnovat 2 minuty, tzn. asi 30 sekund na každé straně, přičemž budete čistit horní a vrchní zuby zvlášť. Nezapomínejte však na to, že by se váš pejsek měl cítit příjemně.

Mějte na paměti, že vždy když učíte svého pejska něčemu novému či s ním děláte tyto aktivity, musíte být trpěliví, postupovat pomalu a jemně, a především ho pak po výkonu nezapomeňte pochválit a odměnit.

Vhodným doplňkem k mechanickému čištění zubů jsou speciální žvýkací plátky či tabletky.

Tato domácí péče je samozřejmě velmi důležitá, ale neméně důležité jsou i pravidelné zubní prohlídky u veterinárního lékaře, protože tak jako u lidí je nutné doplnit domácí péči o chrup vašeho pejska profesionálním odstraněním zubního kamene. Interval mezi profesionálním čištěním je velmi individuální a záleží na mnoha faktorech, a proto ho nelze jednoznačně určit. Nejčastěji se však provádí jednou ročně.